Co przyniesie 2020 r. na rynku samochodów używanych?
Planujesz zakup auta z drugiej ręki? Sprawdź nasze zestawienie trendów na rynku samochodów używanych w 2020 r.
Wielu kierowców nadal uważa, że używane auto powinno pochodzić z Niemiec i najlepiej kupić je za gotówkę. Czy to faktycznie jedyny sposób na to, aby jeździć nowszym modelem samochodu?
Niekoniecznie. Na rynku samochodów używanych znajdziesz też kilka innych ofert, dzięki którym oszczędzisz czas i pieniądze na zbędne naprawy. A w dodatku będziesz mógł je co roku wymieniać na nowsze.
Najpierw jednak sprawdź, na jakie używane samochody warto postawić w 2020 r.
Import to nie jedyne źródło pozyskiwania samochodów używanych
Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w 2019 r. najchętniej kupowaliśmy używane auta z importu. I nadal to robimy! W styczniu 2020 r. liczba sprowadzonych z zagranicy pojazdów była o 8,5 proc. wyższa niż na początku ubiegłego roku. Co gorsze, średnia wieku tych aut to aż 10 lat.
Zastanów się: czy faktycznie chcesz mieć samochód, który za kilka miesięcy będzie miał już kilkanaście lat? Nawet jeżeli trafisz na zadbany egzemplarz, to Twoje auto i tak zacznie być kosztowne w utrzymaniu.
Tym bardziej że prawdziwa historia serwisowa pojazdu może być trudna do ustalenia. Nie wspominając już o przebiegu. Uwierz, często zdarza się, że na polskie drogi trafiają wysłużone samochody z ukrytymi przez sprzedawcę usterkami. Ich naprawa kosztuje krocie!
Gdzie szukać samochodów używanych w 2020 r.?
Używanego samochodu nie trzeba szukać za granicą! Lepiej zrobisz wybierając auto po kontrakcie leasingowym. Czyli serwisowany w ASO model z polskiego salonu.
Wiesz co dzięki temu zyskujesz? Dostęp do pełnej historii napraw! Co więcej, sprzedażą takich pojazdów najczęściej zajmują się wyspecjalizowane firmy, które nie mogą pozwolić sobie na ukrywanie usterek czy wad.
Wiesz, że aut pokontraktowych używali przedsiębiorcy lub kadra menadżerska dużych firm? Dzięki temu najczęściej charakteryzują się one najwyższym poziomem wyposażenia.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach samochodów pokontraktowych? Przeczytaj nasze wcześniejsze publikacje na ich temat.
Polacy przekonali się do samochodów w abonamencie pozyskiwanych przez internet
Czy wiesz, że możesz sfinalizować pozyskanie używanego samochodu online, a wybrany model w ciągu kilkudziesięciu godzin znajdzie się pod Twoim domem?
W 2019 r. taką usługę wprowadziło kilku producentów samochodów. Co ciekawe, w Master1.pl możliwość pozyskania samochodu w całości przez internet jest możliwa już od 2017 r. Na początku taki model sprzedaży samochodów budził zdziwienie. Jednak od 2019 r. staje się on coraz popularniejszy.
W 2018 i przez 3 kwartały 2019 r. 25 proc. wszystkich wydanych przez Master1.pl aut w abonamencie zostało sfinalizowanych w całości przez internet.
To wyraźny sygnał, że coraz więcej kierowców nie musi oglądać samochodu przed zakupem. Pod warunkiem, że mają pewność co do jego stanu technicznego.
Ten trend będzie wyraźnie zyskiwał na popularności w 2020 r. Coraz więcej kierowców nie musi już posiadać na własność samochodu, którym jeździ na co dzień. Wolą pakiet usług wyręczających ich w dbaniu o stan techniczny auta. Chcą mieć także możliwość częstej wymiany auta na nowszy model. Tym bardziej że mogą to zrobić w kilku prostych krokach przez internet.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze auta na abonament?
Auta w modelu abonamentowym to coś w sam raz dla Ciebie? W takim razie zwróć uwagę na te elementów oferty, zanim podpiszesz umowę:
- Limit kilometrów
Odpowiednim limitem jest 20 tys. km na rok i bez problemu powinien on wystarczyć do codziennego korzystania z samochodu. Niektóre firmy oferują mniejszy zakres 10 czy 15 tys. km, a za dodatkowy przebieg trzeba dopłacić.
- Netto/brutto
Jesteś klientem indywidualnym i nie zaliczasz raty abonamentowej do firmowych kosztów przychodu? Upewnij się, czy prezentowana w ofercie wartość to nie cena netto. W przeciwnym razie dopiero na końcu formularza transakcyjnego „urośnie” ona o podatek.
- Ubezpieczenie komunikacyjne
Koniecznie sprawdź, czy rata ubezpieczenia jest zawarta w miesięcznej opłacie za samochód!
- Opłata na start
Pamiętaj, że nie każda firma wymaga takiej opłaty.
- Okres trwania umowy
Najkrótszy możliwy czas trwania umowy to tylko rok, ale często minimalny okres kontraktu to 24 czy nawet 36 miesięcy.
- Czas oczekiwania
Oczekiwanie na auto w abonamencie powinno trwać maksymalnie kilka dni.
W Master1.pl wszystkie auta dostępne są od ręki. Sprawdź, jakie modele są teraz dostępne w abonamencie.
Skoro wiesz już skąd wziąć sprawdzone używane auto, to teraz czas rozejrzeć się za modelem, który spełni Twoje oczekiwania. Wiesz czego najczęściej szukają Polacy?
Polacy pokochali małe SUV-y i crossovery
SUV to marzenia motoryzacyjne wielu Polaków. Z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR wynika, że szczególną popularnością w naszym kraju cieszą się małe SUV-y i crossovery. To jeden z najdynamiczniej rozwijających się segmentów motoryzacyjnego rynku w 2019 r. W stosunku do 2018 r. zwiększył się o 24 proc.
Te dane dotyczą oczywiście nowych samochodów. Zwróć uwagę, że 70 proc. tych aut pozyskali w 2019 r. przedsiębiorcy. Najprawdopodobniej zostały one sfinansowane za pomocą leasingu lub wynajmu długoterminowego. A to oznacza, że w ciągu 2-4 lat zasilą rynek aut używanych jako samochody pokonktraktowe.
Jaki to ma wpływ na rynek samochodów używanych w 2020 r.?
Małe SUV-y i crossovery już od kilku lat cieszą się dużą popularnością. W 2016 r. były drugim najczęściej wybieranym segmentem samochodów (98,4 tys. rejestracji). Jego tempo wzrostu sięgnęło wtedy niemal 26 proc. w stosunku do wcześniejszego roku. To oznacza, że jeżeli planujesz w tym roku zakup używanego SUV-a lub crossovera, będziesz mieć z czego wybierać. O ile zdecydujesz się na auto po kontrakcie leasingowym.
Zanim jednak zaczniesz poszukiwania swojego wymarzonego auta, sprawdź na co warto zwrócić uwagę przy kupowaniu SUV-a z drugiej ręki.
W Master1.pl możesz wybierać spośród 200 ofert z segmentu SUV i crossover. Zobacz modele, które możesz kupić od ręki.